JAK SE MÍT RÁD/A DÍKY LÁSKYPLNÉMU DOTEKU – praktický návod pro jednoho či dva :)

 

 

1. Vyhraď si alespoň 5 minut času (lépe 10 minut i více, podle možností). Tohle bude cesta k sobě sama, k vlastnímu prožívání. Najdi si klidné místo, kde tě nebude nikdo rušit.
 
2. Přilož bez většího přemýšlení dlaň na nějaké místo na svém těle, kde cítíš, že potřebuješ dotek. Může to být místo, kde je napětí. Nebo které jinak moc nevnímáš. Nebo naopak kde se toho děje až moc. Může to být tvá ruka, bříško, hruď, hlava… cokoliv.
 
3. Zaměř svou pozornost, že svým dotekem do daného místa vysíláš lásku. Přijetí. Podporu.
 
4. Pokud budeš chtít, můžeš nahlas, potichu nebo i v duchu tomu místu doteku něco říct. Třeba “Mám tě ráda.” nebo “Uvolni se.” nebo “Jsi v bezpečí, vše je v pořádku.” Nebo: “Jsi krásná.”
 
5. Dané místo můžeš hladit, masírovat, pevně či jemně tisknout, střídat různé typy doteků… Stále se záměrem, vtisknout do toho místa doteku svou pozornost a lásku.
 
6. Dýchej. Hluboký dech až do bříška.
 
7. Pokud se objeví nějaké pocity, přijmi je s něhou a láskou. Uvolni si bříško, Uvolni si hruď. Nech jakýkoliv pocit volně proudit. Slzy jsou také v pořádku.
 
8. Podle potřeby postupuj na další místa na svém těle. U každé části svého těla udržuj láskyplnou pozornost. Pokračuj tak dlouho, dokud máš čas.
 
9. Na závěr si ještě poděkuj. Poděkuj svému tělu i svým dlaním.
 
Toto cvičení opakuj každý den. Pro někoho může vypadat snadně. Ale je to velmi silná praxe, která dokáže lámat naše vnitřní nastavení. A vždy, kdy máme v sobě objevit něco nového, objevuje se zpravidla i rezistence. Proto doporučuji, nastavit si krátký časový úsek, který je pro nás snažší dodržet a přitom tam být svou plnou pozorností.
 
S touto dotekovou praxí vytrvej alespoň týden! Lepší je 21 dní; to je doba, během které se v těle dokážou trvale ukotvit nové návyky. Ovšem už za týden budeš moct zaznamenat obrovské změny!
 
Doporučuji vést si take ke svým zkušenostem malý deníček. V několika slovech či větách si zaznamenat svoje pocity a objevy. To, že dáme zkušenost na papír, nám pomáhá získat nadhled a víc si uvědmit, co se vlastně děje…
 
Stejné “cvičení” můžeš dělat i s partnerem, kamarádkou… Obojí má trochu jiný význam a dopad. Zkus obojí!
                                                     
 

Mgr. Denisa Palečková, CSB

Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již několika tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu.  Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Je tvůrkyní centra masáží a osobního rozvoje Tantra Spa Prague. Společně s Richardem Vojíkem a Josephem Kramerem, PhD. přinesla z USA do ČR novou profesi Sexological Bodywork, s mimořádnými účinky v somatickém vzdělání i léčení. V roce 2013 založili Evropskou akademii somatického vzdělání – EASE, s cílem nabídnot  benefity práce s tělem široké veřejnosti i certifikaci profesionálů. Je spoluautorkou výukového DVD k legendárnímu rituálu celostní smyslné masáže Umění doteku. Více na http://denisapaleckova.cz