Článek INFARKT DUŠE, který vyšel v časopise ŽENA A ŽIVOT, si můžete v plném znění přečíst ZDE a ZDE.
Jak? Sledujte například reakci ve svém těle. Kde proudí energie? Kde je stažení? Tuhnou vám záda, břicho, ramena…? Dělají se vám mžitky před očima? Tíží vás něco na srdci? Vnímejte, co se ve vašem těle děje, aniž byste to chtěli hned změnit…
… a své pocity vyjadřujte! Pohybem, zvukem, slzami… Vyjádření přichází spontánně, pokud ho netlumíme. Někdy máme chuť zakřičet, vzlykat, bouchnout pěstí do stolu, běžet… dovolte si to! I když to třeba nebude hned, protože se obáváte, že při spontánním projevu v tramvaji by na vás ostatní divně koukali… Ale postarejte se o to, že na nějakém místě se můžete vyplakat, vyzuřit, vykřičet… A tím pocit dostat z těla ven. Uleví se vám.
Ne s každým pocitem se musíte schovat. Ani byste neměli. Obzvlášť v blízkých vztazích se to vůbec nevyplácí! Když skrýváte, jak se cítíte, vytvoří to mezi vámi a partnerem či přítelkyní časem odstup. A to nechcete! Netutlejte v sobě, jak se máte. Neskrývejte slzy ani frustraci. Současně druhé za svoje pocity neobviňujte. Jen sdílejte, jak se cítíte, a co byste potřebovali.
Dovolíte blízkým nahlédnout i do těch míst, která bychom nejraději skrývali. Kde se cítíme nejistí a zranitelní. Když to dokážeme, v otevřenosti a upřímnosti, bez napětí a obviňování, otevírá to druhým lidem srdce a cestu k nám. Opravdu! Když se uvolníte a přestanete zakrývat a překrucovat své skutečné pocity, budete možná překvapení, kolik lásky a podpory se vám může dostat.
Jedním z hloupých návyků současné společnosti je, o pocitech příliš přemýšlet. Analýzu svých pocitů až moc přeceňujeme. Už se vám někdy stalo, že jste pochopili, proč se cítíte, jak se cítíte… a na vašem pocitu se ale nic nezměnilo? O to přesně jde. Svým pocitům rozumět ještě neznamená, že je díky tomu můžeme změnit. Až PROŽITEK a VYJÁDŘENÍ našich pocitů umožňuje potřebnou transformaci.
Někdy se setkávám s otázkou, jak to vlastně udělat? Jak ty pocity cítit a vyjádřit? Klíčem je uvolnění těla. Když pustíme napětí, kterým sami sebe držíme v sevření, emoce se mohou volně dát do pohybu.
Někdy jim potřebujeme pomoct, například tím, že dáme do pohybu tělo. Jdeme si zaběhat, zatančit… pořádně se zadýcháme… a zapojíme hlas. Všimněte si, že mnoho kultur – i ta naše – v sobě obsahuje prvky, kdy se „povinně“ chodilo tančit nebo zpívat. Dnes už je to na nás dobrovolně.. a to je trochu škoda. Protože tanec a zpěv jsou velmi mocné nástroje, jak se zbavit napětí a stresu. Vytančit a vyzpívat svůj žal a bol a podpořit v těle a duši lehkost a radost.
… je to předem prohraný boj. Dříve nebo později si vaše emoce najdou cestu ven. A čím dříve, tím lépe. Protože když je tlumíte dlouho, mohou si najít svou cestičku i skrze onemocnění fyzického těla. A to nechcete.
Nedělejte se ze svých pocitů velkou vědu! Jsou tu od toho, aby byly vnímány a vyjádřeny. Abyste díky nim měli i určitý kompas do svého života. Tohle ano, tohle ne. Bez pocitů nevíme, jak se rozhodovat. Co nám dělá a nedělá dobře. Co nám dodává nebo naopak bere energii.
A současně pocity nepřeceňujme. Jejich povaha je jasná: mění se! Žádný pocit tu nebude napořád. Prožitek absolutního štěstí neudržíme napořád. A stejně tak i ten největší žal a bol přejde. To je povaha života. Vše se mění. I naše pocity.
Postarejte se o to, že vaším „emočním domovem“ bude radost, láska a vděčnost. Což neznamená, že byste neměli být někdy smutní nebo vzteklí. Ale naučíte se, jak v těch zatěžujících pocitech nezůstávat zbytečně dlouho. Všimnout si jich, uznat, vyjádřit… udělat potřebné kroky a změny… a nechat jít! A znovu se vrátit k tomu, co prožívat chcete. Protože i nad svými emocemi máme do značné míry moc. Vytvořte si proto emoční návyky, které vás podporují.
Pokud chcete lépe rozumět svým pocitům a vytvořit si emoční domov, který vás bude podporovat, pak doporučuji své živé kurzy i online programy:
LÁSKA JE TVŮJ ZDROJ – online program pro ženy s živým provázením
CORE TOUCH I: Škola celostní smyslné masáže – 10 denní transformační výcvik
MOUDROST TĚLA ŽENY: SÍLA STŘEDU – víkendový seminář pro ženy
PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU – vedená terapeutická meditace
© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2021
Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?
Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.
Regular inspiration
for your happy relationship
Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...