Typické jsou únava a nedostatek společného času. Někdy se k tomu přidává vliv fyzických zranění, ke kterým došlo při porodu – nejčastější jsou natržení či nastřižení hráze a císařské řez. Obojí má vliv na sexuální prožitek ženy, dokonce i když už se jizva zahojila. Některé ženy cítí bolest i dlouho po uzdravení, a všech se týká určitá míra znecitlivění v oblasti jizvy, ale i přilehlé tkáně.
Svou roli hrají i emoce, a teď nemám na mysli pouze podrážděnost z nevyspání. Pokud žena neprožije porod a následující dny, potažmo týdny jako nádhernou zkušenost, ale něco, co už by nechtěla znovu opakovat, je dost možné, že tyto pocity v sobě potlačuje, aby mohla fungovat. Ovšem při intimním spojení, pokud má být vyživující a hluboké, se potřebujeme otevřít jeden druhému. A spolu s tím otevíráním ale vychází na povrch právě ty nechtěné pocity.
Žena pak může být podrážděná, nevrlá, vzteklá nebo smutná. Namísto radostná a vzrušená.
Nejčastější dynamiku představuje asi model pro naši společnost velmi příznačný: žena je doma víceméně sama, a má pocit, že je toho na ni moc. Muž po příchodu z práce zažívá vše jiné než klidný přístav… naopak mu třeba žena může i vyčítat, že tam dost není. Pokud ho navíc sexuálně odmítá, pracuje raději o to víc… a ona se o to víc cítí opuštěná a nepochopená a na vše sama. Začarovaný kruh je na světě.
Důležité je pochopit i to, co se děje v případě dlouhodobé sexuální abstinence. Zejména pro muže je to způsob, jak se s ženou propojit energeticky a cítit lásku. Pokud ho žena dlouhodobě odmítá, cítí se ve výsledku nemilovaný, a to i přesto, že se třeba společně objímají a mazlí. Některé ženy jsou “udotýkané” díky kontaktu s miminkem. Mazlení a lásky mají dost, a naopak jsou rády, když mohou být chvíli jen samy.
Toto trvá u některých párů překvapivě dlouho. Nejen měsíce, ale třeba i roky, kde zranění na duši (nemá mě rád, nemá mě ráda, není tu pro mě…) způsobují větší a větší odstup. Nakonec cítí pár odcizení a říká si, už to mezi námi není ono… A nevšimli si, že jen zastavili tok energie a pocitů mezi sebou. Že došlo k určitému zamrznutí a stavění obranných hradeb.
První krok je pochopit, co se vlastně děje. A že opětovné sblížení se pravděpodobně neobejde bez vědomé práce. To znamená vědomé úsilí na tom, abychom opět byli spolu, duševně i tělesně. A že to může bolet. Teď nemyslím fyzicky, ale emocionálně. Že spolu se sbližováním – tělesným a duševním – se ozvou i zranění na duši. Nebyl si tu pro mě…Nechtěla si mě… a podobně.
Důležité je, nerezignovat na intimní výměnu, i když pár čelí únavě a nemá chuť. Pokud žena není připravená na fyzické spojení, doporučuji dělat masáže. Před lety jsem takto na konzultaci měla pár. Rok a půl po porodu byla žena úplně vyčerpaná z kojení a nároků na sex jejího muže, sportovního mladíka v plné síle, kterému testosteron stříkal snad i ušima. Čím víc on chtěl, tím víc ona nechtěla. Cítila se nepochopená, a on neuspokojený.
Doporučila jsem jim masáže. On se naučil dotýkat své ženy tak, jak se líbilo jí. A to bylo jemně, pomalu, bez jakéhokoliv tlaku na sex. A on to dokázal, protože věděl, že pak přijde řada i na něj. Ona se totiž naučila, jak hezky masírovat jeho pohlaví. Místo sexu, který stejně nebyl, byla masáž, která přinášela radost oběma. A to postupně vytvořilo most i k milování. Protože ona se mohla sytit jeho pozorností a dotekem, který ji vyživoval a uvolňoval. A on se také mohl uvolnit.
Některé páry teď mohou namítnout, že na masáže nemají čas. Nebo že to neumí. Ale není to velká věda. Pár z konzultace sice prošel naším kurzem, kde se masáže naučil a pomohlo jim to pochopit, jak odlišné jsou potřeby ženy a muže v oblasti doteků a sexuality. To může proběhnout i ve formě individuální výuky během pár hodin. Ale pokud tuto možnost nemáte, zkuste jeden druhému naslouchat a obdarovat se navzájem doteky, které jeden i druhý chce. A buďte otevření tomu, že vaše potřeby mohou být úplně jiné.
A buďte připravení třeba i na očistné emoce. Protože když se znovu otevíráme jeden druhému, potřebují zejména ženy vypustit páru toho, co dlouho držely pod pokličkou. Ať už je to chvilka stěžování a brblání, nebo pak úlevný pláč.
Nečekejte na to, až budete mít chuť a náladu, protože to byste se dočkat nemuseli. Čas pro vzájemné doteky si naplánujte. A nemusí to být nic mega dlouhého. Třeba 10 minut pro ni a 5 minut pro něj. Opravdu. Lepší něco, než nic. Když budete totiž čekat, až budete mít volnou hodinku či dvě, mohli byste čekat dlouho. A těch 15 minut tam naplno být jeden pro druhého.
Zásadní bývá čas 😀 Rodiče, vyjma situací, kdy mají velmi klidné a dlouze spící miminko, zpravidla mohou zapomenout na hodiny a hodiny, které měli jen pro sebe. Na dlouhá rána a propilované noci. Ty jsou zpravidla prostoupené kojením, případně i vstáváním k plačícímu dítěti. Maminka a dnes už i mnoho tatínků ví, co to je pohupovat řvoucí mládě do umdlení…
Mezi pozitivní změny může patřit například to, že se prožitek ženy při milování ještě víc prohloubí. Velmi také záleží na tom, jak proběhl porod. Pokud byl krásný a třeba i orgasmický, je velmi pravděpodobné, že většina potíží, které popisuji výše, vůbec nenastoupí. Naopak třeba žena zjistí, že při milování prožívá ještě víc blaženosti a vše je mnohem hlubší a intenzivnější. A když je sex hezčí pro ženu, je hezčí i pro muže. Muž totiž zásadním způsobem čerpá z rozkoše ženy. Když je její tělo uvolněné, radostné a plné energie, raduje se i on.
To bývá velmi individuální. Pro někoho, a zejména tehdy, když porod proběhl krásně a bez fyzických zranění, to může být velmi brzy. Oxytocin v těle ženy může podpořit i hluboké prožitky při milování, které je ještě lásky-plnější. Obecně se páry vrací k intimnímu životu po šestinedělí, některé s jemností už dříve.
Zda se vše vrací do starých kolejí? Já bych pro návrat k sexu doporučila zjemnit a zpomalit. Přestat se orientovat na stimulaci a vzrušení, a orgasmus jako hlavní cíl. Naučit se spolu třeba jen tak být v intimním spojení. Vnímat sebe a jeden druhého. Vnímat svůj dech. Nikam nespěchat a za ničím se nehonit.
Říkám tomu vědomé milování, které lidi učím na kurzech pro páry. Je vhodné nejen pro mladé rodiče, ale díky vědomému milování lidé objevují mnohem hlubší zdroj naplnění v sexualitě. A také vášeň, která nevyhasne po pár letech, ale naopak se jejich prožitky při sexu s věkem prohlubují. Zažívají pak víc lásky i vášně.
Nesoustředíme se na to, co bude “potom”, tedy za minutu a později. Naopak spočíváme v přítomnosti. Dalo by se říct, že to je taková meditace při sexu, kdy se snažíme být naplno tady a teď a na nic nemyslet. Naplno vnímat, co se děje v našich tělech. Užívat si přítomnost jeden druhého. Netlačit na pilu. Pustit snahy o sexuální výkon.
Je v tom obrovská úleva, a když se takto dokážeme uvolnit, aktivuje se mnohem hlubší zdroj prožívání, než jsme u klasického sexu zvyklí. Zážitky jsou pak mnohem intenzivnější, více naplňující a lásky-plné.
I to je velmi individuální a svou roli tu může sehrát i naše výchova. Pokud jsme se podvědomě naučili vnímat tělo a sex jako něco nečistého, a svazují nás rozpaky a stud, bude to sexualitu nutně limitovat, a podobně stažení budeme i kolem porodu, který se pak může prodlužovat a komplikovat.
Klíčem je tedy kladný a láskyplný postoj ke svému tělu i sexualitě. To přináší uvolnění a důvěru. A ty jsou zásadní jak při porodu, tak při milování.
P.S. Láskyplný postoj ke svému tělu vám pomůžu rozvinout například v online programu pro ženy LÁSKA JE TVŮJ ZDROJ. A ještě mnohem silněji pak v 10denním výcviku CORE TOUCH®️ I, určeném ženám i mužům. Nebo přijďte na individuální sezení práce s tělem v ARKAYA®️.
© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2020
Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?
Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.