V tomto rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz jsem mluvila o tom, co si představit pod pojmem celostní smyslná (dříve tantrická) masáž a jak zlepšit svůj život skrze sexualitu.
Pro mě samotnou je definice tantrické masáže složitá, a vlastně je to jeden z důvodů, proč jsme jí začali říkat celostní smyslná masáž. Inspiroval nás základ německé tzv. tantrické masáže a sexuologická práce s tělem, což jsou metody, jak pracovat s lidskou sexualitou a intimitou. To vše je nástroj, jak vrátit lidem tělo.
Vlastně to souvisí s naší kulturou. To, co nám připadá jako normální, je do určité míry necitlivost. Například když nás něco bolí, vezmeme si brufen a bolest neprožijeme. Jsme zvyklí používat tlumiče, ať už na fyzické nebo psychické problémy. Díky práci s dotekem se nám daří vracet tělu živost, probudit ho a vrátit mu pocity a prožitky.
Jde o duchovní praxi, jejímž cílem je duchovní probuzení a osvícení. Klasická tantra má málo společného s dnešními tantrickými masážemi a semináři, které jsou zaměřeny hlavně na rozvoj sexuality a zkvalitnění intimního života. V podstatě jde o chybně použitý výraz.
Někdy v 70. letech, kdy se lidé ze Západu začali zajímat o duchovno. Začali jezdit do Asie, kde hledali význam a smysl života, protože jejich vlastní kultura jim na to neposkytovala odpovědi. V té době se začali objevovat první tzv. tantričtí učitelé, kteří si vzali ale jen část z asijské praxe. V našem západním pojetí je tantra chápána jako určitá praxe, která zlepšuje jak sexualitu, tak i kvalitu života obecně.
Přesně tak. Pod toto se klidně podepíšu. My používáme práci se sexuální energií, s tělem a s vědomým dotekem pro osobní rozvoj, pro zvýšení kvality života, pro vyšší dávku energie, více radosti a pocitu štěstí. Kdybych to hodně zjednodušila, my vlastně pomáháme lidem do těla.
Kdybychom se bavili o seminářích, tak tam je zájem žen a mužů zhruba stejný. Co se týká individuálních sezení, tak zpočátku to byli hlavně muži, kdo navštěvoval tzv. tantrické masáže. Ženy pouze výjimečně. Postupem času se to začalo měnit, zřejmě i vlivem takových časopisů, jako je například Cosmopolitan nebo ELLE, takže se mezi zákazníky začaly mnohem více objevovat ženy. V posledním roce už tvoří převážnou část, zájem mají především o techniku tzv. vaginálního mapování.
Vaginální mapování je metoda, která zvyšuje citlivost vaginálních stěn, a spolu s tím i celého těla. Díky tomu žena celkově vnímá lépe svoje pocity. Je spokojená a sebejistá.
Ženy se zpravidla chtějí léčit a rozvíjet. Muži vyhledávají sezení, protože chtějí mít víc potěšení.
Nevěřila byste, kolik žen má problémy se svým tělem. Nemají ho rády, nepřipadají si krásné. Paradoxní je moje zkušenost s tím, že čím krásnější žena, tím většími komplexy trpí. Velmi často také trpí stigmatem nevyjádřených emocí, což se právě díky vědomému láskyplnému doteku dá odbourat.
Mám. Například kdysi mi psala jedna neznámá slečna mail. Psala v něm, že by si ráda vyzkoušela jednu z našich masáží, ale styděla se být nahá, protože vážila asi 100 kilo. Když jsem ji ubezpečila, že klidně může zůstat oblečená, vyzkoušela si půl hodinovou masáž. Po nějakém čase mi přišla děkovná zpráva. Odbourala totiž svůj stud a s překvapením zjistila, že najednou se dokáže ukázat i v plavkách, což pro ni předtím bylo naprosto nepředstavitelné.
Snažíme se na příklad, aby si páry uvědomily svou rozdílnost na úrovni komunikace nebo třeba i emocí. Ženy potřebují sdílet své dojmy a zážitky. Naopak muži si rádi povídají o věcných tématech, emoce jsou pro ně španělská vesnice. Pochopením této polarity a snahou přistupovat s tímto vědomím k partnerovi pracujete na lepším vztahu.
Záleží na typu konkrétního člověka a mnoha dalších okolnostech, jako například na výběru terapeuta. Pokud vám má pomoci, musíte totiž být naladěni na stejnou vlnu. Nechci nic paušalizovat. Co se ale dá říct, že klasická psychoterapie se hodně zaměřuje na racionální pochopení. Ovšem i to se v poslední době také mění, a začíná se více klást důraz na tělo.
Moje zkušenost je taková, že skrze naši terapii se dostaneme mnohem rychleji a mnohem dál do jádra problému. Zatímco na klasických sezeních se někdy o jednom problému mohu bavit celé roky.
© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2014
Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?
Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.