Jak ovlivňuje vztah s otcem výběr partnera?
„Mám dotaz ohledně vztahu s otcem. Můj táta se mnou nikdy moc nemluvil, ani mi nedával pozornost a odtud možná pramení můj pocit malé hodnoty...
... a tu hodnotu mi nedávají ani partneři. Existuje paralela mezi naším současným vztahem s partnerem a vztahem s naším otcem? Když nám např. táta nedával dost pozornosti a lásky, s partnerem to máme taky tak? A co s tím? Jak to poléčit? A vyskočit z toho kruhu?“
Tuto otázku mi položila KATKA v rámci programu LÁSKA JE TVŮJ ZDROJ.
První cesta ze začarovaného kruhu je uvědomění. Je to první krok k tomu odstupu, kdy si řeknu, že to možná nesouvisí s mým partnerem, jak se chová, ale souvisí to se mnou. To, co mám nastaveného v sobě, to kolem sebe vidím nebo to přitahuji.
„Protože my opravdu velmi často nevidíme a podceňujeme, jak moc ovlivňujeme okolí a reakce našeho okolí skrz naše vnitřní nastavení.“
Někdy bohužel přitahujeme to, co si nepřejeme, protože vyzařujeme to, co nechceme. Například toužíme po kontaktu a vyzařujeme: „Běž pryč, nech mě být!“
Nebo naopak nechceme nějaký kontakt, ale lidi se na nás lepí a překračují nám hranice. To všechno zpravidla souvisí s dysfunkčními vzorci, které jsme si nastavily během dětství, které jsme načerpaly v průběhu vztahů s našimi rodiči a dalšími lidmi v našem životě.
Nadhled nám dává určitou míru svobody. Nicméně to, že něčemu rozumíme, ještě neznamená, že to přestaneme prožívat. Bohužel velmi často víme, proč se v životě trápíme. A to, že známe souvislosti, nám vůbec nepomáhá v tom, abychom se jinak cítily.
Co můžeme udělat, abychom změnily dynamiku prožívání ve vztahu? Jak získat více lásky a pozornosti od svého partnera, přestože jsme je od táty nikdy nezažily?
Jedna z možností je, že se podíváme na náš vztah a pokusíme se tam nastavit nějaké strategie. Partnerovi řekneme, na čem nám záleží a co bychom si přály. Současně musím říct, že i tohle má takový omezený dopad. Ano, něco málo se může zlepšit, ale často to nestačí.
Potřebujeme jít až na tu nejhlubší úroveň, a tím je naše vlastní prožívání. Potřebujeme dělat transformaci uvnitř sebe sama, protože náš rozum a naše slova nemají takovou sílu, pokud nejsou v rezonanci s tím, co uvnitř sebe prožíváme.
V první řadě potřebujeme přenastavit naše vnitřní prožívání. Potřebujeme si vytvořit jinou emoční realitu pro sebe sama. Ta pak vede naše myšlenky, slova, akce a jednání, které začne vytvářet jinou dynamiku i ve vztazích s lidmi, kdy oni se najednou na nás jinak dívají, jinak mluví, jinak se k nám chovají, protože my jsme si v sobě sama vytvořily jiný prožitkový vesmír.
Jak se v sobě přenastavit a vytvořit si jiný prožitkový vesmír?
Doporučuji cestu skrze prožitek, skrze pocity, skrze vnímání vlastního těla, protože prožitky jsou ukotvené v našem těle. My necítíme hlavou, ani rozumem, ale cítíme v těle.
1) Práce s tělem
Je jedním ze směrů, který má obrovskou transformační sílu. Patří sem například vědomá práce s láskyplným dotekem. Je to cesta, která nás vede k tomu, abychom pustily obruče, uvolnily se a začaly být více samy sebou.
Láskyplným vědomým dotekem jsou například masáže v prostoru ARKAYA, který jsem vytvořila před mnoha lety. Pracuje zde mnoho lidí, kteří pošli i výcvik celostní smyslné masáže Core Touche, které mají také velkou transformační sílu.
2) Přepis limbického otisku
Je vnitřní přenastavení vlastního prožívání, kdy je potřeba začít si na té hluboké prožitkové úrovni představovat jinou realitu, a to i tu, kterou jste nikdy nezažily. To znamená, že pokud byl otec nepozorný, nevěnoval mi pozornost apod., tak já si začnu představovat, že on tam byl a věnoval se mi láskyplným způsobem. Tak jak jsem to ve skutečnosti nikdy nezažila.
„Pokud jsme nedostaly např. lásku táty, tak jedním z životních úkolů je, abychom si tu lásku zažily a vytvořily.“
„Pomocí naší fantazie a představivosti vytvoříme prožitek, který se postupně začne stávat realitou.“
Je to jednoduchý a nesmírně mocný zákon manifestace. Cokoliv, co chceme ve svém životě zhmotnit, žít a vidět, tak si zpravidla potřebujeme nejprve představit. A to nejenom v představě, ale i v prožitku.
My si to představujeme a zaciťujeme. Když to děláme dost důrazně a dlouho, tak se to často stává realitou. Stejně tak je to i v případě mezilidských vazeb. To znamená, že si například představujeme lásku otce, i když on takový nikdy nebyl a nikdy se k nám tak nechoval.
„Představa má velkou sílu. Pomáhá nám dosytit určitou potřebu v nás.“
Náš systém reaguje jako by to byla pravda. Na myšlenku většinou reagujeme jako by to byla skutečnost, ať jsou dobré, či špatné.
Můžeme se začít radovat jenom proto, že se dozvíme nějakou dobrou zprávu, že se něco úžasného stane a my už se radujeme. Ale můžeme se také začít bát, protože se dozvíme nějakou špatnou zprávu a všechno se v nás sevře, i když ještě nemáme žádný důkaz o tom, jestli je to pravda.
Tento princip používám ať už dělám kurzy pro páry, kurzy masáží, nebo kurzy pro ženy včetně on-line programů Triogie Láska je tvůj zdroj, nebo Jak žít život snů. Ve všech případech pracujeme právě se silou svojí fantazie a s naší schopností začít zhmotňovat, realizovat a manifestovat věci po kterých toužíme. A to může být i vztah s partnerem, který může zrcadlit vztah s otcem.
„My nejsme oběti toho, co jsme zažily v dětství.“
Ve chvíli, kdy si to dokážeme uvědomit a podívat se na to z nadhledu, tak to začínáme mít ve svých rukou a ty podmínky, do kterých jsme se narodily, transformujeme k lepšímu.
PS: Tip, který ve videu nezmiňuji, ale je to velmi účinný nástroj, jak uzdravit vztah k mužům, je online program Láske je Tvůj zroj ve vztahu.
Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.
A pokud dáváte přednost poslechu audia:
Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?
Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.