Velká část žen reaguje na porod určitou změnou v sexuálním prožívání a chování. A zatímco některým se sexualita porodem ještě více probudí a dozraje, pro jiné ženy znamená zkušenost a důsledky porodu v sexualitě útlum. Svou roli na sexualitu má samozřejmě i změna životního stylu, následná péče o dítě, kojení… Kojení může u některých žen chuť na sex tlumit.
U žen, pro které byl porod zkušeností, kterou by nerady opakovaly, je docela pravděpodobné, že zaznamenají útlum v sexuálním potěšení, nebo jim sex dokonce bude vadit. Mnoho žen zažívá při porodu určitou formu zklamání, zranění nebo i traumatu, a to se pak podepisuje na psychice, prožívání těla i sexuality.
Například vyvolávané porody a následné prožitky plné překvapení, bolesti, zklamání, odpojení se od rytmu vlastního těla… zpravidla mívají dopad i dlouho potom, co se odehrály.
Některým ženám se pomalu a bolestivě hojí poporodní jizvy (nástřih, císařský řez, různé stupně potrhání). Další na porod nemají hezké vzpomínky, zejména pokud nezažily, že jsou v kontaktu se svým tělem, průběhem porodu a pak dítětem. Prožitky typu “někdo dělá něco s mým tělem” a následně “někdo dělá něco s mým dítětem” vedou mnoho žen k jistému odtržení se od vlastního těla a prožitku. Protože taková zkušenost bolí. A “zamrznuté” pocity nebolí tolik. Ovšem s každým takovým pocitem schovaným pod pokličku tlumí žena i svou sexuální vášeň.
Takové zkušenosti se naštěstí netýkají všech žen, ale jsou poměrně časté a dynamika kolem prožitku není všem zřejmá. Ani ženám, natož pak jejich partnerům, kteří nerozumí, proč se žena najednou sexu vyhýbá nebo jej přinejmenším neiniciuje.
Ano řada žen vlivem kojení zažívá ustupující chuť na sex, která se poté zase navyšuje. Ovšem ani to není pravidlo pro všechny ženy.
Jedním ze zřejmých aspektů je bolestivost, která u řady žen přetrvává i poté, co se jizva zahojila. Pokud už místo nebolí, je tlumičem sexuálního potěšení fakt, že zjizvená tkáň zkrátka necítí. Přerušená nervová zakončení už neposkytují rozkoš, která tam byla dříve. Navíc se místo znecitlivění, pokud se neošetřuje a nemasíruje, rozrůstá. To znamená, že po určité době je necitlivá i tkáň kolem jizvy.
Pro příklad: žena po nástřihu, pokud se jí úspěšně zhojí a “vše je v pořádku”, zpravidla zaznamená, že ve vagině už nevnímá tolik pocitů, jako dříve. A že necitlivost není pouze v místě nástřihu, ale i vlevo a vpravo od toho místa. A že ta oblast má tendenci se zvětšovat.
Navíc pro řadu žen se místo jizvy stává oblastí, na které nerady zaměřují svou pozornost. Nejen z estetických důvodů, ale i proto, že pouhý pohled či dotek v místě jizvy aktivuje i mnohdy nemilé vzpomínky na situaci porodu. Ženy často zažívají kombinaci smutku a vzteku.
Léčením je právě dopřát místu láskyplnou pozornost. Dívat se na ni, hladit… Tímto se uvolňuje psychická stránka zranění. A dále je třeba jizvu rozvolňovat a změkčovat masáží a ricínovým olejem. Díky tomu jizva měkne a často i vizuálně mizí. Ovšem to, zda jizva je či není vidět, je pouze špička ledovce.
Mnoho jizev ani vidět není, například při císařském řezu prochází řez několika vrstvami. A právě ty spodní, neviditelné, mohou dělat v těle neplechu.
Žena s císařským řezem se může radovat, že nemá porušenou vaginu. Ovšem řezy v oblasti bříška mají na sexuální prožitek také velký vliv.
Bolest je přirozená, dokud se jizva nezatáhne. Jakmile se jí lze dotýkat, je užitečné ji nejprve jemně hladit, později masírovat. Ricínový olej pomáhá změkčit zbytnělou tkáň. Doporučuji návštěvu u někoho, kdo se léčením jizev zabývá. To může být fyzioterapeut, u intimních jizev se touto prací zabývají odborníci s výcvikem v Sexuologické práci s tělem. Ti mohou pomoci kromě běžných vnějších jizev i s jizvou v oblasti vaginy. Při nástřihu je jizva pochopitelně i uvnitř vaginy.
U odborníka lze absolvovat sérii sezení, nebo se postup naučit, případně postup naučit partnera. Jizvu je dobré často masírovat i doma. Vyškolený odborník na Sexuologickou práci s tělem navíc rozumí dynamice “skrytých” emocí, které se spolu s pozorností a masáží derou na povrch. Přijetí, prožití a uvolnění těchto emocí je ohromně osvobozující. Zpravidla se pak hned po sezení dostavuje silný příval nové energie a radosti. V sezení léčení jizev lze totiž odložit i velkou, dlouhé roky dřímající potlačenou bolest.
Při léčení jizev nás tedy kromě techniky zajímá i práce s emocemi, které si ženy i muži velmi často zakazují. Jejich potlačení ovšem jde ruku v ruce s úbytkem životní síly, radosti a pochopitelně i sexuálního potěšení.
Navíc při milování jsou často stimulována právě místa, kde je bolest či dokonce trauma uložené. I to je jeden z často podvědomých důvodů vyhýbání se sexu.
Celou dynamiku i postup masáže jizev učíme spolu s Richardem Vojíkem kromě odborného výcviku Sexuologické práce s tělem také na samostatném víkendovém semináři Léčení jizev. Je nesmírně důležité, aby co nejvíce jednotlivců a párů pochopilo souvislosti, jaké i opticky nepatrná a dobře zhojená jizva může mít. Nepochopení těchto souvislostí v až příliš mnoha případech vedou k postupnému odcizení partnerů i rozvodům, a je to přitom velmi zbytečné.
S takovým mužem bychom pracovali individuálně, aby se ozřejmily důvody, proč se svou ženou spát už nechce. Pro někoho to může být fakt, že ženu viděl při samotném porodu, a i milování v něm nese vzpomínky na krev, výkřiky a divokost, kterou s sebou porod může nést. U jiného muže stačí fakt, že žena je náhle matka. V naší kultuře máme velmi nešťastně ukotvený protipól milenky a matky. Žena – matka není určená pro sex. Je to přece maminka. Panna Maria počala bez sexu… A na druhou stranu žena divoká je vzrušující, archetyp milenky – děvky… Ale s takovou ženou přece nebudu mít rodinu.
Toto rozdělení rolí partnerské sexualitě po porodu příliš nepřidá.
Každopádně první krok je zvědomění, to znamená nechat často nejasné a nedefinované pocity vyjít na povrch. Plně je prožít a zvědomit. A současně vnímat, že tyto pocity se současnou skutečností přece nemají nic společného. Vnímat je, vyjádřit a nechat odejít. Nenechat se jimi již do budoucna omezovat. Ale k tomu je první krok je přijmout a prožít.
To je velmi individuální. Doba čištění, kdy žena i po porodu dále vylučuje krev, je u různých žen různě dlouhá. Velmi také záleží na tom, zda žena při porodu utrpěla poranění. Někdy je na zahojení řezů a natržení času i více.
Pokud má žena na milování chuť a nepociťuj při něm bolest, lze se milovat i dříve než na konci šestinedělí. Je pravděpodobné, že takové milování bude třeba jemnější a pomalejší. Jiné ženy může chuť na sex po porodu přejít úplně. Pak je dobré, poté co se zahojí bolavé rány, jít milování aktivně naproti.
Naplňující intimní život je důležitým pojítkem v partnerství. A i když se partneři milují sebevíce, pokud chybí sex, pro většinu vztahů to dříve či později znamená jejich krizi a případně i ukončení.
Tomu je důležité předcházet. Nečekat, až zase “budu mít chuť”, až to “samo” přijde. Ale využít nástroje, které dnes máme k dispozici: léčení jizev, vaginální mapování, celostní smyslné masáže… a najít způsob, jak znovu najít nebo i umocnit své potěšení.
Pro muže je navíc sex i takovým pojítkem lásky. Když je v oblasti sexuality odmítán, může si říkat co chce a být rozumný a trpělivý, ovšem podvědomě se cítí nemilován a oddělený od rodiny. Řada mužů to pak může kompenzovat přehaným workoholismem, a někteří pak i milenkou. To je škoda.
Kurz s tímto názvem aktuálně v nabídce již nemáme. Ovšem tématu se dále věnujeme. Jde o využití několika technik, které jsou pro ženy i muže po porodu velmi vhodné:
Léčení jizev pro zhojení a zcitlivení zjizvené tkáně. Postup se může naučit muž i žena a masírovat se doma, případně se žena může svěřit do rukou odborníka či odbornice, nebo obojí zkombinovat; postup vyučujeme na semináři Léčení jizev.
Vaginální mapování pomáhá uvolnit pánevní dno a odplavit emocionální zátěž, která se ukládá ve vagině a projevuje se jako napětí a snížení citlivosti. Mapováním znovu tkáň probudíme, “očistíme” od nepotřebné zátěže, a tím se prohloubí vztah ženy k sobě sama a rozkvete i její sexualita. Vaginální mapování lze zažít formou víkendového semináře, individuálního sezení nebo individuální výuky.
Vědomé milování je jemná forma intimního spojení, která je nesmírně vyživující, léčivá a propojující. Podobně jako mapování také pomáhá odplavit staré bolesti, aby se pár spojil v intenzitě, lásce a vášni. Vědomému milování se věnujeme na kurzech pro páry, kde tato část po vysvětlení principů a postupů probíhá v soukromí vlastního pokoje.
Známe jsou vaginální cviky například prostřednictvím Venušiných kuliček, které pomáhají vaginální tkáň zase zevnitř zpevnit. Ovšem zvětšení vaginy u zralé ženy po několika dětech je přirozené. Pak lze zapojit do intimního života i prsty, ruce, různé pomůcky… A hledat další cesty k vášni a naplnění 🙂
Bohužel ne vždy je to jen obava. V některých případech se může stát, že otvor ženy je pak zašitý “moc” a je užší než předtím. Pokud by i po průběhu léčení jizvy a vaginálního mapování byl milostný styk bolestivý nebo i nemožný vlivem příliš úzkého vchodu, zjišťovala bych možnost chirurgického napravení, zvětšení vchodu. Ale nejprve prozkoumat všechny ostatní cesty. Chirurgický zákrok opravdu jen v případech, že penis již není technicky možné do vaginy dostat, což je velmi vzácné. A případná bolestivost u vstupu nemusí být způsobená jen přílišným zašití, ale i například dosud nezhojenou jizvou na těle i duši.
Na závěr bych chtěla dodat, že intimní život stojí za to kultivovat v jakékoliv fázi života a rozpoložení, jen podle období a situace může mít jinou formu. V době, kdy se žena hojí po porodu a opravdu ještě není připravená na penis ve vagině, mohou s partnerem využívat mazlení a celotělové i intimní masáže.
Důležité je, pečovat o své tělo a sexualitu, i o partnera a jeho naplnění. On tak na určitou dobu může svou ženou podporovat například léčením jizvy, a ta podpora je veliká, pokud muž toto dělá s otevřeností a láskou.
Partneři se díky tomu propojují i duševně, žena muži více důvěřuje, on zase lépe porozumí tomu, co s intimním životem pro ženu souvisí. A stejně tak se ona může naučit například krásnou masáž penisu a obdarovávat partnera tímto způsobem, obzvlášť ještě pokud není fyzicky připravená na intimní styk. Někdo teď možná přemýšlí, kde na to vzít čas, ale muži lze udělat velkou radost i krátkou masáží. Jde především o přístup.
Partner také potřebuje cítit, že je sexuálně přijímán a milován. Je to pro něj stejný důkaz lásky, jako pro ženu zpravidla je potřeba emocionálního přijetí a porozumění. A odmítat muže v sexu s tím, že se přece máme rádi jinak, je podobné, jako by muž říkal: pojďme na sex, a na tvém emocionálním rozpoložení mi nezáleží. V tomto býváme velmi odlišní, a je třeba tento princip znát a ctít.
© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2016
Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?
Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.